7. října 2021, Carolina č. 996

události od 29. září do 6. října


Z domova

Možnost hlasovat v parlamentních volbách dostali nejdřív lidé v karanténě

V pátek 8. a v sobotu 9. října se konají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, už tuto středu ale hlasovali voliči v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Kandidaturu ohlásilo celkem 22 politických subjektů, které se ucházejí o 200 mandátů v dolní komoře. Významným politickým hnutím nejen v letošních volbách je hnutí ANO vedené předsedou vlády Andrejem Babišem. Premiér aktuálně čelí v kauze Pandora Papers podezření, že využil offshorové firmy k nákupu šestnácti nemovitostí ve Francii. Sám premiér tvrdí, že k žádným daňovým únikům nedošlo. Zástupci hnutí ANO odmítají, že by se Babiš dopustil jakýchkoliv protiprávních aktivit.

Tradiční politické strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se rozhodly spojit své síly a vytvořily trojkoalici s názvem Spolu. Lídrem tohoto seskupení je poslanec Petr Fiala, který v koalici zastupuje Občanskou demokratickou stranu. O mandáty se uchází i koalice stran Pirátů a Starostů a nezávislých, pod společným názvem PirSTAN. V případě velké podpory voličů by se premiérem mohl stát předseda Pirátů Ivan Bartoš. Do zmíněných dvou koalic se tedy zapojila značná část stávající opozice, která veřejně kritizuje kroky vlády.

Překonat stanovenou pětiprocentní hranici pro obsazení politických křesel ve sněmovně se pokusí také strany SPD s lídrem Tomiem Okamurou, ČSSD vedená ministrem vnitra a předsedou Janem Hamáčkem a KSČM v čele s předsedou Vojtěchem Filipem. Na scéně se objevují i nově vzniklé subjekty, například Přísaha nebo Trikolóra.

Tyto volby mnozí politici a politologové označují za klíčové, a to hned z několika důvodů. V první řadě jsou volby vůbec poprvé v historii republiky ovlivněny koronavirovou pandemií, která v posledních letech otřásla celým světem. Je jen na úsudku každého z voličů, zda se vláda úspěšně vypořádala s nečekanou krizí, nebo zda nadešel čas na změnu. Dalším specifikem letošních voleb je využití novely, která stanoví nový způsob přepočtu hlasů na mandáty.

Pro voliče nakažené koronavirem, kteří jsou aktuálně v nařízené karanténě, se už ve středu 6. října otevřela drive-in volební místa. Pozitivně testovaní voliči však museli předložit potvrzení o karanténě, izolaci nebo na místě podepsat čestné prohlášení. Následně vhazovali vyplněné volební lístky do urny přímo z auta. Dřív než v pátek či sobotu volí také Češi v zahraničí.

Joana Majidová

Viktor Orbán navštívil Česko. S Babišem řešili migraci i dopady pandemie

Maďarský předseda vlády navštívil Českou republiku ve středu 29. září. Slavnostně ho dopoledne u Kramářovy vily uvítal český premiér Andrej Babiš. Oba politici se poté společně vydali do Ústí nad Labem, kde Babiš vede kandidátku svého hnutí ANO v nadcházejících parlamentních volbách. Babiš s Orbánem dle svých slov probírali vzájemnou spolupráci obou zemí, zároveň také kritizovali EU za nedostatečné řešení migrace. Dalšími tématy byly ceny emisních povolenek a dopady pandemie. Společnou tiskovou konferenci obou premiérů poznamenalo neudělení akreditací některým novinářům, například z redakcí Die Zeit, Le Monde, ale také tuzemských Hospodářských novin. České noviny na svém webu informovaly, že mluvčí vlády rozhodnutí obhajoval kapacitou místnosti.

Odpoledne následovalo setkání s příznivci hnutí ANO v Severočeském divadle a večer přivítal maďarského premiéra na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. Společně jednali o energetice a dopadech Green Dealu. Zeman i Babiš Orbána považují za svého dobrého přítele. Maďarský premiér nicméně dlouhodobě patří k nejkontroverznějším politikům celé Evropy. Západ například kritizoval schválení zákona, který Orbánovi v době pandemie covidu umožňoval vládnout bez omezení pomocí dekretů. Po kritice Evropské komise jej maďarský parlament těchto pravomocí zbavil. Orbán naopak opakovaně pranýřuje Brusel za údajné zneužívání moci při zasahování do vnitřních záležitostí státu.

Kritice se Orbán nevyhnul ani v České republice. Zhruba dvacítka demonstrantů na něj čekala v Praze u Kramářovy vily, další poté v Ústí nad Labem. Protestující nesli transparenty a vlajky EU a LGBT komunity. Nesouhlasně se k návštěvě maďarského premiéra postavil třeba také předseda Pirátů Ivan Bartoš, který na Twitteru napsal, že právě Orbánova politika založená na likvidaci svobodných médií a omezování lidských práv je vzorem pro českého předsedu vlády Andreje Babiše.

Lukáš Cigánek

V Česku od září čísla nakažených covidem rostou, omezení se zatím nemění

Za úterý 5. října bylo potvrzeno 1108 nových osob pozitivních na covid-19. Jedná se o nejvyšší počet nakažených od 18. května. Hospitalizovaných je 267, z nich v těžkém stavu, vyžadujícím umělou plicní ventilaci či mimotělní membránové okysličování, je 47.

Čechů s covidem od začátku podzimu přibývá a podle statistik ministerstva zdravotnictví se nezdá, že by se situace měla zlepšovat. Nejvíce prokázaných případů na počet obyvatel se za poslední týden objevilo v Českých Budějovicích, Mělníku, Opavě a Frýdku-Místku či Ostravě.

Ukončené očkování má ke středečnímu ránu 5 981 967 osob a stále se očkuje. Od konce září je také možné objednat se na třetí, tzv. posilující dávku, určenou primárně pro osoby starší 60 let a osoby trpící chronickým onemocněním.

Preventivní testování i nadále hradí pojišťovny, není však jisté, zda se tato skutečnost nezmění po sněmovních volbách. Nejvíce testů je preventivních a plošných, podle oficiálních dat MZČR tato testování dosahují svého maxima v pátek. Naopak nejméně testů je takzvaných diagnostických, testujících lidi s příznaky onemocnění. Do těchto dat jsou zahrnuty jak antigenní, tak PCR testy. Podle modelu minulého roku by se dalo přes podzim a zimu očekávat zhoršení situace.

Anna Tereza Kristóf

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Jednání o dole Turów přerušili bez výsledku, česká strana čeká na odpověď

V pátek 1. října zástupci Česka a Polska přerušili vyjednávání o budoucnosti dolu Turów nedaleko českých hranic. Ani po několika dnech nenašli ministři cestu, která by byla schůdná pro obě strany; ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyjádřil zájem jednat dál, termín však nestanovil.

Spor o pohraniční hnědouhelný důl začal povolením k jeho rozšíření až na 300 metrů od českých hranic a prodloužením těžby do roku 2044. Těžba dlouhodobě negativně ovlivňuje zásoby vody pro desítky tisíc obyvatel zasažených oblastí na české straně a rozšíření dolu by mělo tento problém zhoršit. Česko se proto obrátilo na Soudní dvůr EU, který v květnu letošního roku nařídil okamžité ukončení těžby. Polsko však toto rozhodnutí nerespektuje, a to i přes to, že mu v září Soudní dvůr EU udělil pokutu ve výši půl milionu eur za každý další den těžby.

V minulém týdnu se zástupci obou zemí znovu sešli, aby projednali podmínky, za kterých by činnost dolu mohla pokračovat. Navrhovaná smlouva by podle Richarda Brabce měla kromě finančních kompenzací obsahovat i přesný seznam projektů, které by zajistily vedení vody do míst, jež to vlivem těžby budou potřebovat. Smlouva by zároveň měla zajišťovat stavbu takzvané protifiltrační stěny přímo v dole. Ta by měla zmírnit odtékání vody do dolu.

Jednání ztroskotala na výpovědní lhůtě smlouvy, jelikož Polskem navrhované období dvou let je pro českou stranu nepřijatelné vzhledem k tomu, že těžba v dole by měla pokračovat následujících 22 let. Ministr životního prostředí nyní čeká, zda Polsko přistoupí na podmínky prodloužení výpovědní lhůty. „Dnes se jedná v podstatě o jednom čísle, které by tam mohlo být doplněno. V tu chvíli se už týmy nemusí scházet, protože expertní týmy svou práci odvedly. My teď uvidíme, jaká bude reakce polské strany na nabídku, kterou jsme dali,“ vyjádřil se pro Český rozhlas.

Zuzana Nováková

Kultura

Dokument o Karlu Gottovi se dočkal slavnostní premiéry a putuje k divákům

Tvůrci dokumentárního filmu Karel vyprávějícího příběh hudební legendy, Karla Gotta, se po takřka roce odkládání mohli těšit ze slavnostní premiéry. Ta se odehrála v pondělí 4. října v pražském Slovanském domě ve třech promítacích sálech. Na zpěváka přišla zavzpomínat celá řada jeho kolegů z umělecké branže, včetně Jiřího Suchého či Lucie Bílé. Finální proslov patřil zpěvákově ženě a současně producentce filmu, Ivaně Gottové, kterou na premiéru doprovodily dcery Charlotte Ella a Nelly Sofie.

Dvouhodinový snímek režisérky Olgy Malířové Špátové zachycuje osobnost Karla Gotta hned v několika rovinách; pěvecké, umělecké i rodinné. Cílem bylo především poskytnout co nejautentičtější portrét českého slavíka, na jehož kontě jsou desítky milionů prodaných alb.

Špátová při tvorbě využívala bohatých archivních záběrů, zároveň se ale režisérce podařilo zachytit poslední rok zpěvákova života, a být mu tak nablízku až do jeho smrti v říjnu 2019. V důsledku velkého množství natočeného materiálu původně vznikl snímek se sedmihodinovou stopáží, a jak sama režisérka uvedla v rozhovoru pro Českou televizi, dodnes lituje toho, co musela z filmu vystřihnout. I tak však dokument vyvolal u početného publika, sestávajícího z širokého spektra českých umělců, silné emoce. Ostatně dokládají to i slova herečky Zlaty Adamovské, která podle CNN Prima News označila dokument za nádherný.

Předpremiéra filmu se odehrála už loni v září v rámci oficiálního zahájení festivalu dokumentárních filmů Febiofest, avšak premiéra oficiální se musela opakovaně odsouvat kvůli pandemii koronaviru. Letos v září dostali první šanci dokument zhlédnout diváci v Gottově rodné Plzni na filmovém festivalu Finále, pro širokou veřejnost pak vstupuje do kin 7. října.

Magdalena Kulasová

Jiří Suchý (90): Lehce s životem se prát…

....je útržek z písničky Vyvěste fangle. Její autor Jiří Suchý minulý pátek oslavil 90. narozeniny výstižně a vtipně pojmenovaným představením Znám ještě starší lidi. Na divadelní a filmové scéně působí bezmála 60 let a nic nenasvědčuje tomu, že by jeho slavná éra měla končit.

Uvedení nové inscenace se konalo v domácí atmosféře divadla Semafor, které v roce 1959 založil s Jiřím Šlitrem, s nímž tvořil věhlasnou autorskou dvojici. Na prknech tohoto divadla odstartovalo kariéru mnoho českých hvězd (nejznámější pravděpodobně Karel Gott), přičemž k jejich vzestupu nemalou mírou přispěly právě písně s texty Jiřího Suchého, ze kterých se obratem stávaly hitovky. Zejména prosluly písně jako Pramínek vlasů, Malé kotě nebo třeba Babetta. Suchý po smrti Šlitra utvořil v 70. letech nový umělecký tandem s Jitkou Molavcovou, v němž působí dodnes.

Jeho neutuchající vitalita a pracovní nasazení překvapují do dnešních dnů. Příští středu se chystá premiéra nového kabaretu Černá kočka – Bílý pes. Nicméně, jak to bývá snad u všech lidí slavících úctyhodné kulatiny, při oslavách se převážně vzpomíná na minulou tvorbu.

Český rozhlas odvysílal na stanici Vltava reprízu série Osudy, ve kterých se vyprávění Jiřího Suchého prolíná s útržky jeho slavných Gramotingltanglů. „Oba moji rodiče měli rádi Divadlo Semafor. Byl to můj první kontakt s kulturou,“ zmiňuje zase na svém twitterovém profilu Petr Pavel, armádní generál ve výslužbě. Dlouhodobě pozitivní utváření české scény z Jiřího Suchého dělá výjimečnou osobnost – ačkoliv je dnes často trendem relativizovat ikony minulých let, tvorba Jiřího Suchého se tomu úspěšně vyhýbá.

Tereza Hlaváčková

Tradiční festival i letos bořil ploty mezi zdravými a psychicky nemocnými

Dvacetkrát menší, a přece stále pestrý a velkolepý – takový je 29. ročník hudebního a divadelního festivalu Mezi ploty, který se koná od 2. do 8. října v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Tento rok se však kvůli pandemii neodehrává přímo v nemocničním areálu, a letošní ročník tak nese netradiční název Mezi ploty před ploty.

Na tuto kulturní akci jezdí pravidelně řada slavných umělců, kteří svým vystoupením podporují nejen festival, ale právě také psychicky nemocné. Součástí události každoročně bývá sbírka, jejíž výdělek putuje na podporu terapeutických aktivit pro pacienty nemocnice.

Svou účastí obohatili o víkendu festival například hudebníci Marta Jandová, Tomáš Klus nebo kapela This. Na venkovním plenéru zase vystoupila například herečka Lucie Černíková či Bohnická divadelní společnost spojující profesionální divadelníky a pacienty nemocnice. Seznam všech umělců uvádějí stránky: https://meziploty.cz/ Covid-19 ještě zcela nezmizel, a ovlivnil tak i letošní ročník festivalu. Část programu se přestěhovala na facebookové stránky události, na kterých byl k vidění živý přenos vystoupení a až do konce akce zde mohou diváci sledovat online rozhovory s umělci či se účastnit diskuse s odborníky.

Přestože doba covidová poznamenala mnohé, na lidské solidaritě s psychicky nemocnými se neodrazila. Počet diváků na víkendovém programu v areálu nemocnice byl sice omezen, ale facebooková stránka akce má už téměř dvacet tisíc sledujících. Příští jubilejní 30. ročník by se měl uskutečnit zase tradičně „mezi ploty“ o posledním květnovém víkendu 2022.

Z festivalu Anna Riebauerová

SmetanaQ Gallery se otevřela prvními výstavami Miloše Šejna a Veroniky Šrek Bromové

V rámci Grand Opening: SmetanaQ Gallery se ve čtvrtek 30. září odehrála vernisáž výstavy Spolu-Práce. Svou tvorbu v oknech galerie Fasáda představili Veronika Šrek Bromová a Miloš Šejn. K vidění bude až do 31. března. Venkovní prostory SmetanaQ Gallery jsou na křižovatce ulic Divadelní a Krocínova v Praze, nedaleko Národního divadla.

Galerie Fasáda přetváří budovu před lety poničenou výbuchem plynu a dává jí zcela nový účel. Jelikož se tato část expozice nachází na vnější straně domu, může si ji prohlédnout kdokoliv, kdykoliv a zdarma. Program se obměňuje dvakrát ročně a nabízí způsob, jakým si jej divák může jít prohlédnout, i kdyby pandemie covidu znovu znemožnila konání kulturních událostí tak, jak je známe.

Ve vnitřních prostorách pak Miloš Šejn představuje návštěvníkům svou samostatnou expozici ÍHMNÍ. Zaměřuje se hlavně na zaznamenávání procesu poznávání přírody. Každé dílo odkazuje na konkrétní místo, jehož atmosféru zachycuje. „Používám vše, co příroda na daném místě naskytne,“ uvedl Šejn pro zpravodajský servis Carolina. Jelikož jsou akrylové barvy mísitelné s vodou, umělec má možnost do svých děl zakomponovat přírodní materiály, jako jsou písek, hlína nebo kamínky. Kromě obrazů je k vidění i videoprojekce Zahradničení, zajímavé přírodní materiály, které Šejna zaujaly, a k nahlédnutí jsou i autorovy skicáky. Na Šejnovu samostatnou výstavu naváže Veronika Bromová 18. listopadu.

Vernisáží prováděla kurátorka výstavy Markéta Musilová a večer vyvrcholil slavnostním přestřižením stuhy, což symbolizovalo otevření SmetanaQ Gallery veřejnosti. Galerie si klade za cíl přibližovat umění každému a chce jím osvěžit veřejný prostor. Proto mají umělci šanci vystavit svá větší díla i v oknech galerie Fasáda.

Z vernisáže Jana Přistoupilová

Vyvrcholil 10. ročník festivalu Film a architektura

Festival, každoročně pořádaný spolkem Kruh, letos trval pět dní, a to od 30. září do 4. října. V tomto čase měl divák možnost v sedmnácti českých a slovenských městech zhlédnout dvě desítky filmů z poslední doby. Součástí doprovodného programu pak byly i debaty s dokumentaristy, odborníky na architekturu či taneční vystoupení. K příležitosti 150. výročí narození Jana Kotěry nabídku obohatilo i několik krátkých filmů o Kotěrových stavbách, jako jsou například Trmalova vila v Praze nebo Národní dům v Prostějově.

Jubilejní ročník zahájil snímek Spaceship Earth v pražském Světozoru. Dokument režiséra Matta Wolfa představil příběh skupiny, snažící se simulovat život v kosmické kolonii, aby otestovala, zda má lidstvo schopnosti nutné ke kolonizaci jiných planet.

Mezi snímky, které vzbudily pozornost v dalších dnech, pak stojí za zmínku např. Inside prora přibližující okolnosti nejdelší stavby světa, která měla sloužit jako nacistické letní letovisko, Havana, from on high, sonda do života v chátrajících domech hlavního města Kuby, nebo L’Esprit Le Corbusier, který zkoumá vliv Corbusierových staveb na jejich obyvatele.

Letošní ročník s podtitulem Spojení si kladl za cíl především „poukázat na důležitou roli architektury při propojování lidí, míst a kultur”, jak uvádí oficiální web festivalu. Téměř souběžně s festivalem se od 1. do 7. října konal i Den architektury, který zdarma nabídl bohatý program plný různých workshopů, komentovaných prohlídek či výstav. Hlavním smyslem těchto akcí bylo především představit i složitější architektonická témata široké veřejnosti.

Z festivalu Anežka Bohmanová

Sport

Na evropské scéně uspěla jen Sparta, bez bodů tentokrát Slavia i Jablonec

Čtvrteční podvečer 30. září se nesl v Česku ve znamení fotbalu. Jablonec a Slavia odcestovaly do Nizozemska na zápasy Evropské konferenční ligy. Oba celky prohrály o jediný gól (0:1 a 1:2). Ve vyšší soutěži hájila české barvy Sparta Praha, která doma v mediálně hojně sledovaném utkání porazila skotské Rangers 1:0.

Kauza kolem Glena Kamary (Rangers) a Ondřeje Kúdely (Slavia Praha) z minulé sezony zajistila zápasu už dopředu velké napětí. Sparta se navíc musela obejít bez dospělých fanoušků, kvůli trestu za rasistické chování z předchozího evropského utkání mohly do hlediště jen děti. Na Letné se zápas od začátku vyvíjel pro domácí dobře. Ve 29. minutě šla Sparta do vedení. Po rohovém kopu Peška usměrnil balon do brány slovenský obránce Dávid Hancko. Brankář McGregor sice jeho hlavičku vyrazil, po bližším zkoumání se však ukázalo, že míč přešel přes brankovou čáru, a diváci mohli slavit. Spartě se dařilo i ve druhém poločase, kdy měla na svých kopačkách hned několikrát další gól, avšak žádný z brejků hráči neproměnili. Zlom přišel v 74. minutě, kdy Kamara uviděl druhou žlutou kartu. Sparta se i přes početní převahu nakonec ještě musela obávat o své vítězství. Skóre se však už nezměnilo a dětští diváci v ochozech se radovali.

Zápas má ale nečekanou dohru, Kamarův právník Aamer Anwar přišel se stížnostmi na chování dětí, které při utkání bučely na jeho klienta. Mnoho britských fotbalových osobností vnímá zvuky jako rasistické, děti ostře kritizují a žádají vyloučení Sparty z Evropské ligy. Letenský klub proto vydal prohlášení: „Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné.“

Dětských fanoušků se zastával i ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který na schůzce s britským velvyslancem Nickem Archerem požádal o omluvu od Skotské fotbalové asociace, nebo distancování se od poradce pro rovnoprávnost a diverzitu Marvina Bartleyho, který diváky přirovnal ke shnilému ovoci.

V Evropské konferenční lize odehrál Jablonec s nizozemským Alkmaarem vyrovnané utkání, které rozhodl jediný gól. První poločas nepřinesl žádné vyložené šance ani na jedné straně, Jablonec měl však více ze hry a branku soupeře ohrozil vícekrát. V 53. minutě ale Alkmaar udeřil. Rychlými přihrávkami rozebral jabloneckou obranu, akci zakončil přesnou střelou islandský útočník Albert Gudmundsson. Alkmaar se pak ještě dostal do několika slibných šancí. Ty už ale neproměnil. Utkání poznamenalo zranění Tomáše Čvančary, který utrpěl otřes mozku.

Pražská Slavia vstoupila do utkání Evropské konferenční ligy proti domácímu Feyenoordu hůř. Už ve 14. minutě otevřel skóre turecký talent Orkun Kokcu, který ranou k tyči prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Nejúspěšnější český tým posledních let se pak už nedokázal vrátit ke své hře a byl pod čím dál větším tlakem. Vysoký pressing a aktivita v osobních soubojích hráčům Slavie vůbec nechutnaly a brzy inkasovali podruhé. Ve 24. minutě usměrnil hlavičkou míč do sítě zkušený Brian Linssen. Trápení pražského celku pokračovalo celou první půli. Oživení přineslo až střídání na začátku druhého poločasu, kdy se do hry zapojili Lingr, Kuchta a Plavšič. Aktivita vedla ke snížení na 1:2 v 63. minutě, kdy po Ševčíkově volném přímém kopu skóroval Tomáš Holeš. I přes zlepšenou hru se však Slavii ve druhém poločase už nepodařilo vyrovnat a odjela domů s porážkou.

Magdaléna Landsmannová

Počasí