21. října 2021, Carolina č. 998

události od 13. do 20. října


Z domova

O pravomoci by prezident Zeman mohl přijít už začátkem listopadu

Od 10. října je prezident Miloš Zeman na jednotce intenzivní péče Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ta na žádost předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) uvedla, že prezident nyní není schopen vykonávat úřad. Horní komora proto bude hlasovat o tom, že ho zbaví většiny pravomocí. V úterý 19. října senátní ústavní komise stanovila postup pro aktivaci ústavního článku 66. Po jednání se senátoři sešli s předsedy nově zvolených sněmovních stran ohledně společných kroků. Nastupující koalice (Spolu a Piráti se STAN) má v plánu projednat tento bod hned po ustanovení nové dolní komory. Nově zvolení poslanci poprvé zasednou 8. listopadu. Pro vyčkání několika dalších týdnů jsou naopak hnutí ANO a SPD.

„V této chvíli pan prezident z hlediska pověření vlády není na řadě, je potřeba nejdříve počkat na ustanovení Sněmovny, potom nastupuje demise vlády, potom je potřeba zjistit, jestli pan prezident je schopen tuto činnost vykonat, nebo ne,” řekl úřadující premiér za ANO Andrej Babiš pro ČT. Před hlasováním senátorů, 5. listopadu, chtějí obě komory zažádat ÚVN o aktualizaci zprávy o prezidentově zdraví a podle ní upraví další postup.,

O Zemanově zdravotním stavu kancléř Vratislav Mynář dle nemocnice věděl od minulé středy. Přesto minulý čtvrtek dovedl do nemocnice Radka Vondráčka, předsedu Poslanecké sněmovny, a prezident svolání dolní komory před ním podepsal. V úterý policie na twitterovém účtu oznámila zahájení prošetřování kvůli možnému protiprávnímu jednání se znaky trestných činů proti republice. Mnozí politici proto požadují rezignaci Mynáře, vyjádřili se tak třeba Andrej Babiš a jeho možný nástupce na premiérském postu Petr Fiala. Proti těmto vyjádřením se Mynář ohradil. „Prezidentem republiky je Miloš Zeman, který mě do funkce jmenoval a jako jediný má právo mě odvolat,” uvedl na webu Hradu.

Šimon Muška

Koalice Spolu navrhuje Pekarovou Adamovou na předsedkyni Poslanecké sněmovny

Návrh koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), aby se předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová stala předsedkyní Poslanecké sněmovny, podpořila její partnerská koalice PirSTAN. Díky 108 hlasům, kterými budoucí vládní strany disponují, má funkci téměř jistou. Piráti navrhují na pozici místopředsedkyně dolní komory místopředsedkyni strany Olgu Richterovou.

V průběhu minulého týdne si poslanecké kluby určily vedení. Klub ANO po dvou volebních obdobích mění svého dosavadního šéfa Jaroslava Faltýnka, nově ho povede ministryně financí Alena Schillerová. KDU-ČSL si nově zvolila expředsedu strany Marka Výborného, ODS a TOP 09 potvrdily ve funkci Zbyňka Stanjuru a Jana Jakoba. Koalice PirSTAN bude mít dva poslanecké kluby – za STAN znovu předsedá Jan Farský, za Piráty také znovuzvolený Jakub Michálek. Ani u SPD nepřijde změna, klub povede Radim Fiala.

Post předsedy klubu není výhodný jen kvůli finanční odměně, ale i kvůli privilegovanému udělení slova, v parlamentu má právo na přednostní vystoupení. Nová Sněmovna se má poprvé sejít 8. listopadu.

Tereza Hlaváčková

Je čas společenské saturace žen v politice, říká diplomatka Jana Hybášková

V nové Poslanecké sněmovně zasedne nejvíce poslankyň v historii České republiky. Ženy na základě výsledků říjnových voleb obsadí rekordních 50 křesel a svůj velký podíl na tom má i počet udělených preferenčních hlasů, které k zisku mandátu dopomohly 13 budoucím poslankyním.

Nejvyrovnanější genderové zastoupení bude mít koalice Pirátů a STAN, a to 13 žen a 24 mužů, naopak za koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) obsadí ženy pouze 12 ze 71 mandátů. Počet žen v dolní komoře tak bude odpovídat přesně čtvrtině zákonodárců, což je sice o 10 % víc, než tomu bylo po volbách v roce 1996, nicméně podle Veroniky Šprincové, ředitelky neziskové organizace Fórum 50 %, je to stále velice málo.

Šprincová společně s týmem z Fóra 50 % dlouhodobě usiluje o prosazování systémových změn, které by dopomohly k vyváženějšímu zastoupení žen a mužů v politických a rozhodovacích pozicích. Organizace zprostředkovává školení političkám, pořádá vzdělávací programy i komorní diskuse. V rámci té, která se uskutečnila ve středu 13. října, dostaly příležitost sdílet své dojmy z letošních voleb ženy z rozličných profesí a generací.

Síťového setkání s názvem Ženy ve volbách – vítězky, nebo poražené se zúčastnila i bývalá europoslankyně Jana Hybášková. Ta sice označila výsledek voleb za společenský posun, avšak velice pomalý. Podle ní je třeba poskytnout ženám především podmínky, které by jim umožnily, aby se pro ně politika mohla stát prioritou. Hybášková na příkladech z vlastní praxe dokládala, že působení žen v politice je spjato s mnoha bariérami (například s absencí pomoci v mateřství), a neopomenula akcentovat skutečnost, že vrcholně postavené ženy se často potýkají s genderovými stereotypy. Projev političky ukončil apel podtrhující fakt, že je třeba dosáhnout alespoň třetinového zastoupení žen, aby mohla přijít viditelná proměna a kultivace politického prostředí.

Z Amerického centra Magdalena Kulasová

Nakažených jsou přes tři tisíce, zkrácená lhůta třetí vakcinace může pomoci

Počet lidí s pozitivním nálezem onemocnění covid-19 v posledních dnech roste. Čísla se v úterý 19. října vyšplhala k 3 246 nově nakažených, což se vyrovnává dubnovým hodnotám, kdy ale pandemie ustupovala. Přes tisíc nově nemocných zachytily testy 5. října, poprvé po 140 dnech. Alarmující situace nastává v okresech Ostrava-město a České Budějovice, které hlásí největší přírůstky na 100 tisíc obyvatel za poslední sedm dnů.

Momentálně se v nemocnicích nachází 620 hospitalizovaných, tedy o 185 víc než před týdnem, z toho jich je 102 v těžkém stavu. Tento trend by mohla zbrzdit třetí dávka očkování. Od 18. října se lidé mohou registrovat k přeočkování už po uplynutí šesti měsíců po podání dávky druhé. Od příštího pondělí by se měly distribuovat očkovací látky do ordinací praktických a dětských lékařů. Mimoto uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na svém Twitteru výsledky průzkumu pro iRozhlas.cz, kde se více než polovina dotázaných vyjádřila pro očkování dětí v kategorii 5 až 11 let. Ministerstvo zdravotnictví reagovalo přiobjednáním 700 tisíc dávek vakcín.

Přesto se na současnou vládu snáší kritika. Vlastimil Válek (TOP 09), člen AntiCovid týmu a pravděpodobný kandidát koalice Spolu na post ministra zdravotnictví, se nechal na Twitteru slyšet, že kabinet nedisponuje žádným plánem na řešení zhoršující se pandemické situace. Jaké konkrétní kroky bude podnikat nová vláda vzešlá z říjnových parlamentních voleb, je zatím otázkou.

Jana Fortuníková

22. ročník sbírky Bílá pastelka vyvrcholil koncertem

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) uspořádala od 11. do 13. října už tradiční sbírku Bílá pastelka. Poslední den ji pak uzavřel koncert na Palackého náměstí v Praze.

Koncert pro Bílou pastelku se konal od 13 do 18 hodin, vystoupilo na něm několik hudebních interpretů a dvě taneční skupiny. Odpolednem provázel moderátor Jan Antonín Duchoslav. Největší hvězdou akce byla nepochybně Monika Absolonová, která za svůj výkon sklidila obrovský potlesk. Návštěvníci si v rámci doprovodného programu měli možnost vyzkoušet pomůcky pro zrakově postižené, navštívit také informační stánek nebo si vyzkoušet svůj zrak.

Dle prezidenta SONS Luboše Zajíce byla letošní sbírka zajímavá hlavně délkou, bylo to totiž poprvé, co trvala tři dny. Významná byla také intenzitou, s níž se organizátoři snažili vybírat finance, minulý rok totiž byli nuceni kvůli covidu-19 sbírku významně omezit.

Výsledný výnos zveřejní organizace koncem října, v roce 2019 vybrali dobrovolníci celkem 3 213 371 Kč. Přestože se sbírka pro Bílou pastelku koná každoročně v říjnu, mají lidé možnost přispívat celoročně, a to prostřednictvím internetové stránky. Podpoří tím různé projekty, které pomáhají nevidomým a slabozrakým. Mezi takové patří například sociální rehabilitace, navigace pro nevidomé, středisko výcviku vodicích psů a mnoho dalších.

Z koncertu Ema Dvořáková

Pražská zoo získala prestižní ocenění a představila další projekty na ochranu zvířat

Za projekt Návrat divokých koní a činnost spjatou se záchranou koně Převalského obdržela Zoo Praha minulý týden cenu WAZA Conservation Award. Spolu s tímto programem také vedení zoo představilo své budoucí projekty na ochranu ohrožených druhů po celém světě a vzdělávací aktivity pro děti.

WAZA Conservation Award uděluje Světová asociace zoologických zahrad a akvárií za mimořádné přínosy v oblasti ochrany biodiverzity. Jedná se o nejvyšší možné ocenění a pražská zoologická zahrada je teprve šestou institucí na světě, která jej obdržela. Chov koní Převalského má v Praze dlouholetou tradici. První pár se do Troji dostal už v roce 1932, tedy rok po založení zoo. Chov nepřerušila ani druhá světová válka, během níž se počet těchto zvířat na celém světě snížil na 31. K dnešnímu datu se zde narodilo více než dvě stě hříbat.

Projekt Návrat divokých koní vznikl v roce 2010 jako reakce na prudký propad populace koní Převalského v Mongolsku zapříčiněný silnou zimou. Zoo Praha spolu s Armádou ČR během devíti leteckých transportů přepravila již 34 koní Převalského do oblasti Velká Gobi B na západě Mongolska. Jak na tiskové konferenci uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, zkoumají se nové oblasti a připravují se převozy dalších jedinců tohoto ohroženého druhu.

Dalším jedinečným projektem realizovaným pražskou zoo je takzvaný Toulavý autobus v Kamerunu. Ten má za úkol seznámit děti žijící v okolí rezervace Dja i jejich rodiče s ochranou životního prostředí a vybudovat v nich kladný vztah k přírodě. Pro mnohé děti je to navíc první výlet mimo jejich rodnou vesnici. Během cesty na záchrannou stanici mají místní šanci pozorovat kromě jiných ohrožených druhů i gorilu nížinnou. V Indii se Zoo Praha podílí na záchraně gaviálů indických na řece Čambal. Populaci krokodýlů žijících výlučně v Indii ohrožuje především těžba písku a odčerpávání vody z řeky. V současnosti zoologická zahrada podporuje monitoring těchto živočichů, který už v minulosti přinesl zásadní poznatky o jejich životě, a pomohl tak dále vzdělávat strážce parku i místní obyvatele.

Z tiskové konference Anna Kubatová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Vladimír Dlouhý se vyjádřil ke krachu Bohemia Energy, růstu cen energií a k inflaci

Ve středu 13. října odpoledne uspořádal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý tiskovou konferenci na aktuální témata tížící českou společnost. Původně se měla konat ve čtvrtek v poledne, avšak poté, co Bohemia Energy oficiálně oznámila, že ukončuje činnost, termín se rychle přesunul na nejbližší možný.

Prvním tématem byla právě Bohemia Energy. Dlouhý prohlásil: „Je to krach, ne ukončení činnosti, jak jsme četli v různých oznámeních.“ Tato situace má dopad více než na 900 tisíc zákazníků, od soukromých osob po malé a střední firmy, kteří od Bohemia Energy elektřinu či plyn odebírali. Tito zákazníci naštěstí o dodávky energií nepřijdou, poskytovat jim je však budou dodavatelé poslední instance, jejichž ceny jsou několikanásobně vyšší a kteří jim budou poskytovat náhradu pouze na šest měsíců. V této lhůtě si musejí zákazníci najít nového dodavatele. Taková skutečnost však podle Dlouhého může mít na bývalé odběratele Bohemia Energy fatální dopad a může zapříčinit bankrot mnohých firem. Ostře také zkritizoval nemorální taktiky, které Bohemia Energy využívala k získávání nových klientů.

Následně se Dlouhý vyjádřil také k cenám energií, které v posledních dnech prudce rostou. Za hlavní příčiny považuje drahé emisní povolenky (až 60 eur za tunu CO2), vysoké ceny zemního plynu způsobené nedostatečnými zásobami a zpomalením dodávek z mimostátních zdrojů. Také upozornil na nedostatek energií získaných z obnovitelných zdrojů kvůli nepříznivým podmínkám. „Nesvítí sluníčko a nefouká vítr, i když to jsme si měli možná rozmyslet dříve, neboť všichni víme, že sluníčko nesvítí vždycky a vítr také vždycky nefouká,“ pronesl před novináři. To vše spojené s inflací způsobenou pandemickou krizí má podíl na aktuálním rapidním růstu cen energií. Ceny elektřiny by dle Dlouhého měly růst i po stabilizaci cen plynu, a to právě z důvodu zmíněných vysokých cen emisních povolenek.

Hospodářská komora vidí jako možná řešení těchto problémů vyjednávání s Evropskou unií a Evropskou komisí o dlouhodobém snížení cen dodávek energií na přijatelnou cenu. Zároveň apeluje na hledání kompromisů v souladu s klimatickou politikou. Mimo další také požaduje přijetí zemního plynu jako přechodného zdroje až do roku 2040 a navrhuje vládě sestavení krizového štábu. Ten by mohl pracovat na nalezení legislativních nástrojů jak na půdě Česka, tak i v rámci EU, za jejichž využití by bylo možné omezit přechodné výkyvy cen energií.

Z tiskové konference Anna Tereza Kristóf

Kultura

Výstava o životě svaté Ludmily nabízí i dosud nezveřejněné exponáty

U příležitosti 1100. výročí smrti sv. Ludmily pořádá Diecézní konzervátorské centrum pražského arcibiskupství ve spolupráci s Pražskou konzervatoří, Karlovou univerzitou, Národním muzeem a dalšími institucemi expozici mapující život první české světice. Výstava nese název Svatá Ludmila – Kněžna lidu milá a návštěvníci mají možnost exponáty zdarma zhlédnout až do konce února 2022.

Ve zcela nově zrekonstruovaných prostorech Pálffyho paláce ve Valdštejnské ulici je k vidění téměř 200 předmětů z oboru malířství, sochařství, kresby a uměleckých řemesel, zejména zlatnictví. „Máme zde zastoupeny poprvé věci z hrobu svaté Ludmily. Konkrétně jsou to pečeti, kterými byla zapečetěna truhlice obsahující její relikvie,“ sdělil kurátor výstavy Vladimír Kelnar, který už vedl expozice věnované kněžninu vnukovi sv. Václavovi a sv. Anežce české. Mezi další významné předměty patří textilie z Ludmilina hrobu, berla a koruna svatojiřské abatyše či relikviář v podobě Týnského chrámu.

Protože děl se vybralo víc, než je kapacita výstavních prostor, počítá se s obměnou exponátů. Pouhý jeden měsíc tedy bude k vidění například Dražický kodex, vzácná památka z první poloviny 14. století.

Tiskové konference před zahájením výstavy se zúčastnil také zástupce římskokatolické církve. „Jsme velice potěšeni tím, jak výročí svaté Ludmily zasáhlo celou společnost,“ uvedl jménem pražské arcidiecéze její generální vikář Jan Balík. Akce připomínající 1100 let od zavraždění sv. Ludmily se totiž pořádaly během letošního roku po celé republice. V září se například uskutečnila celonárodní pouť na Tetín, kde byla kněžna zavražděna, od léta se konala výstava v prostorech Senátu a také venkovní mobilní hra mapující místa spjatá se sv. Ludmilou. Na zimní měsíce připravuje vlastní expozici i Národní knihovna.

Z Pálffyho paláce Lukáš Cigánek

Knihovnou roku se pyšní středočeské Statenice a knihovna Jiřího Mahena

Slavnostní předávání cen Knihovna roku se po loňské covidové pauze konalo 14. října v Zrcadlové kapli Klementina, sídla Národní knihovny. Ve dvou hlavních kategoriích, základní knihovna a významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb, zvítězila Obecní knihovna ve Statenicích a Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Udílela se ještě další ocenění, a protože se ceremoniál nemohl pořádat v předešlém roce, zazněla i jména loňských laureátů. Ceny předával ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

V kategorii základní knihovna zvítězily Statenice díky zásadnímu ovlivnění dění v obci a přispění k znovuobnovení společné činnosti venkovské komunity. Dle starostky Apoleny Novotné se knihovna stala „obývákem vesnice“. Ve stejné kategorii získaly zvláštní cenu Místní knihovna v Číměři za svou práci s dětskými čtenáři a Veřejná knihovna Slivenec za velký podíl na propojování zájmových skupin a generací. „Mně na světě knihoven tohle připadá nejzajímavější, to, jak se knihovny liší, jak se v různých obcích a městech stávají něčím trochu jiným, podle toho, jak knihovníci, kteří v nich pracují, na sebe berou péči o čtenáře a jak sami chápou svou funkci,“ řekl Zaorálek.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně zvítězila s projektem Knihovna na Křižovatce. „Projekt začal vlastně v okamžiku, kdy knihovna měla zaniknout. Je symbolem toho, že nám veřejnost řekla, že tu knihovnu chce,“ uvedla ředitelka Libuše Nivnická. Zvláštní ocenění v této kategorii pak získala Národní knihovna za zpřístupnění digitálních knihoven v době pandemie.

Předávala se i cena Městská knihovna roku, kterou obdržela knihovna v Semilech. Vůbec poprvé se pak na této akci vyhlašovala i soutěž o nejlepší knihovnu pro děti Kamarádka knihovna. „Nebude-li dnes knihovna dětem dobrou kamarádkou, nebude mít zítra přátele mezi dospělými čtenáři,“ řekla předsedkyně Klubu dětských knihoven Helena Šlesingerová. Cenu si odnesly Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem a Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm.

Z Klementina Anežka Bohmanová

Festival Ji.hlava se vrací po roční pauze se třemi sty filmovými počiny

V Jihlavě se od 26. do 31. října odehraje 25. ročník festivalu dokumentárních filmů. Na diváky čeká tuzemská i zahraniční tvorba v soutěžních a nesoutěžních sekcích. Program zpestří Inspirační fórum s osobnostmi, jako jsou afghánská režisérka Sahraa Karimi, filozofka a feministka Judith Butler nebo ekolog David Abraham.

Ředitel festivalu Marek Hovorka představil novinářům letošní znělku filipínského básníka a filmaře Khavna De La Cruze a někteří režiséři pak prezentovali trailery svých snímků. Soutěžními kategoriemi jsou Opus Bonum, Česká radost, Krátká radost, Svědectví a Fascinace. Tiskovou konferencí, která se vysílala online na stránkách festivalu ji-hlava.cz, 13. října prováděla moderátorka České televize Linda Bartošová.

Filmy z výběru Krátká radost jsou ke zhlédnutí zdarma na internetových stránkách dafilms.cz a o vítězi může hlasovat každý do půlnoci 24.

října. Cenou pro první místo je online propagace a distribuce filmu. Česká radost představuje prestižní výběr tuzemských dokumentů. Diváci se mohou těšit například na premiéry filmů Jak jsem se stala partyzánkou, Očista nebo Animot. Dokumentární snímek Síla režiséra Martina Marečka bude jako jediný soutěžit ve dvou kategoriích: v Opus Bonum a v České radosti.

Součástí festivalu budou filmové retrospektivy už zesnulé americké aktivistky a myslitelky Susan Sontag. Její dílo bude v České republice uvedeno poprvé. V sekci Svědectví věnované aktuálnímu dění ve světě se objeví portrét posledního vůdce SSSR. Ve snímku Gorbačov. Ráj sleduje režisér Vitalij Manskij život bývalého státníka v současnosti.

Samozřejmostí pro volný pohyb na akci bude očkování proti nemoci covid-19 nebo potvrzení o platném testu. Testování bude zajištěno i na místě. Akreditace se dají koupit přímo na festivalu či v předprodeji a jsou k dispozici i možnosti ubytování.

Z tiskové konference Jana Přistoupilová

Retrospektivní výstava k nedožitým 90 letům Radka Pilaře

Galerie Villa Pellé představila výstavu děl Radka Pilaře k výročí jeho nedožitých 90 let. Expozice pod názvem Radek Pilař 90 se veřejnosti otevřela úterý 20. října. Návštěvníci ji mohou zhlédnout v pražské Bubenči až do 20. února příštího roku.

Radek Pilař je široké veřejnosti znám především jako autor postav z pohádek o loupežníku Rumcajsovi i postavy Večerníčka. To je ale pouhý zlomek jeho tvůrčí aktivity, která vyústila ve vznik tzv. českého videoartu, jehož je Pilař zakladatelem.

Expozice nabízí i doposud neznámá autorova díla. Představuje jej nejen jako ilustrátora pro děti, ale odtajňuje také jeho hlubší talent. Výstava je ukázkou Pilařovy touhy experimentovat s tehdejšími technologiemi – malbou, filmem a fotografií. „Návštěvníci se seznámí s ilustracemi, malbou a videoartem, které hrály v Pilařově tvorbě významnou roli; autor totiž – jako jeden z prvních umělců v Československu – začal pracovat s elektronickým obrazem už na začátku osmdesátých let,“ říká ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdová.

Na výstavě se vedle kurátora Pavla Ryšky a jeho týmu podílela také autorova rodina, která poskytla několik děl. Pilařovy dcery se zúčastnily slavnostní vernisáže, kde ochotně odpovídaly na vznesené dotazy. Na otázku, jakým byl tátou, odpověděla mladší Marina: „Tím nejlepším“.

Z Villy Pellé Veronika Valková

Digitální instalace Signal festivalu rozzářily noční Prahu

Čtvrtečním večerem slavnostně započal už devátý ročník Signal festivalu. Od 14. října mohli návštěvníci po dvouleté pauze obdivovat světelné kreace hned ve třech pražských lokalitách: v Holešovicích, v Karlíně a na Starém Městě.

Hlavními tématy, která se promítala ve většině expozic, byly letos ekologie, udržitelný rozvoj a vztah člověka k planetě Zemi. Název festivalu Plán C poukazuje na naléhavost aktuální situace ohledně změny klimatu, jiných člověkem ovlivnitelných přírodních katastrof a povinnost lidstva zakročit. Na tvorbě expozic se podíleli jak čeští, tak i zahraniční umělci.

Karlínské náměstí ve čtvrtek 14. října večer zaplnily davy diváků, kteří si nechtěli nechat ujít zahajující videomapping The Wind na kostele sv. Cyrila a Metoděje. Tematika větru představovala neustálou změnu a nejistotu, kterou však společnost nemusí chápat jako zastrašující. Mnozí z návštěvníků byli vybaveni nejrůznějšími světelnými doplňky od blikajících bot a svítících tkaniček, až po nasvícené balónky a náramky. Zářily tedy nejen instalace, ale i jejich pozorovatelé.

Organizátoři akci obohatili vytvořením nové aplikace, která návštěvníkům zpřístupnila virtuální výstavu i za denního světla. Na svých mobilních displejích měli možnost si podél trasy Karlína prohlédnout šest uměleckých děl v rozšířené realitě. Ředitel festivalu Martin Pošta přiznal, že nový projekt Signal AR se setkal s nečekaně velkým zájmem veřejnosti.

Jedinečností letošního ročníku byla zatím největší projekce v historii Signal festivalu, kterou organizátoři promítali v prostorech Průmyslového paláce na Výstavišti. Velmi interaktivní zážitek z této instalace poskytly divákům 3D brýle, které je vtáhly do symboliky pandemie a jejích globálních dopadů. Projekce pokračovaly v plném proudu až do nedělní půlnoci.

Z festivalu Joana Majidová

Voda – zdroj života: výstava Svazu českých fotografů odstartovala

Galerie Ambit 15. října otevřela své prostory v pořadí už dvanácté členské výstavě Svazu českých fotografů, která letos nese téma Voda – zdroj života. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si fotografie současných členů svazu v ambitu kláštera na Jungmannově náměstí v Praze do 21. listopadu.

Několik desítek fotografií celkem pětatřiceti autorů zachycuje vodu v různých podobách – muž hrající na kytaru u moře, břeh horského potoka nebo vodopád, který připomíná modlícího se anděla. Téma letošního ročníku zaujalo také tvůrčí skupinu handicapovaných autorů Večernice, a v expozici tak figurují i fotografie jejích zástupců.

Vernisáž, která se uskutečnila 14. října, otevřelo vystoupení saxofonového tria základní umělecké školy Šimáčkova. Nechybělo ani vyhlášení mistra svazu za rok 2020 a 2021. Ocenění převzali Jan Hanuš a Jindřich Špicner. Důležitou součástí letošního ročníku je také rekapitulace padesáti let Národní soutěže a výstavy amatérské fotografie, jejíž počátky sahají do roku 1970. Soutěž pořádá svaz z pověření Ministerstva kultury ČR ve spolupráci s národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu Nipos – Artama.

Minulý ročník výstavy se nemohl kvůli covidu-19 uskutečnit. „Loni jsme měli navezené všechny fotografie a celou výstavu připravenou. Pak nám to celé zrušili,“ uvedla kurátorka výstavy a předsedkyně svazu Věra Matějů. Organizátoři už chystají další ročník. Slavnostní předání cen a zahájení výstavy se plánuje na 8. května. Tématy jsou například Pandemie, Neopakovatelná událost nebo Ulice.

Z vernisáže Anna Riebauerová

Moje slunce Mad v českých kinech od 21. října

Celovečerní snímek režisérky Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který získal Cenu poroty na prestižním festivalu animovaných filmů v Annecy, se po pěti letech tvorby dostává do kin. Příběh na motivy knihy Petry Procházkové Frišta se promítá od 21. října.

Film v česko-francouzsko-slovenské koprodukci vypráví o Heleně, která odlétá do Kábulu, aby se provdala za spolužáka Nazira. Život tam je jiný než v Evropě a z Heleny se stává Herra, která si mimo nové jméno musí zvykat i na rozdílné postavení žen a mužů ve společnosti. Do jejího života nečekaně vstoupí malý chlapec jménem Mad, který pochází z nedalekých hor, a Herru čeká nová etapa.

Hlavní hrdinku namluvila Zuzana Stivínová, a to jak v české, tak v mezinárodní jazykové verzi, kde skvěle střídá češtinu a jazyk darí. Další role pro české publikum obsadili Hynek Čermák, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Jana Plodková, Jitka Schneiderová a další. Mezinárodní verze se už představila na festivalu v Karlových Varech.

Kniha Frišta se podle Petry Procházkové od animovaného snímku příběhem příliš neliší. Při tvorbě režisérce sloužily jako předloha videa a dokumentární filmy z Afghánistánu. Sama ho nikdy kvůli zákazu producentů nenavštívila. I přes to je prostředí Kábulu ve filmu zobrazeno realisticky a detailně.

Ema Urbánková

Sport

Překvapení odvráceno, Hradec zvítězil nad Vítkovicemi

Čtrnácté kolo hokejové extraligy přineslo i zápas mezi Mountfieldem HK a Vítkovicemi. Hradec Králové vstupoval do utkání jako favorit, ale už po první třetině musel otáčet nepříznivý stav 0:2. K radosti domácích fanoušků se mu to povedlo, Mountfield nakonec zvítězil 4:2 i díky dvěma gólům Ahtiho Oksanena a posunul se na druhé místo tabulky za Pardubice. Na této pozici se však dlouho neudržel a už v dalším kole kvůli prohře s Českými Budějovicemi klesl na třetí místo.

Utkání Mountfieldu HK a Vítkovic odstartovalo v podvečer 15. října v ČPP Aréně zcela nečekaně. Domácí tým nevstoupil do zápasu dobře a Vítkovice měly hned několik slibných příležitostí. První branka padla v 8. minutě, mladý útočník Jan Bernovský se trefil přesně nad rameno brankáře Lukeše. Druhý gól Vítkovic přidal zhruba o dvě minuty později Marek Kalus, který využil chyby domácích v rozehrávce. Hradečtí hokejisté se ale postupně začali zlepšovat, vstup do druhé třetiny byl zcela v jejich režii. Snížení přišlo čtyři minuty po přestávce z hole Ahtiho Oksanena, který ranou z otočky překonal Dolejše. Následně Mountfield využil první přesilovku v utkání, když Radek Smoleňák přesně usměrnil Jerglovu nahrávku. Tlak východočeského týmu pokračoval a finský útočník Oksanen svým druhým gólem otočil stav utkání.

Výhru zpečetil ve 42. minutě Aleš Jergl, který se nejrychleji dostal k odraženému puku a prudkou ranou nedal Dolejšovi šanci. Vítkovice se nevzdávaly, ale jejich snaha jim přinesla jen jednu výraznější možnost skórovat, ale neproměnily přečíslení 2 na 1. Nepovedenou druhou a třetí třetinu hodnotil po konci utkání pro klubový web i asistent trenéra slezského celku Radek Philipp: „Hradec Králové začal tlačit, dělal nám velké problémy, postupně umazával ztrátu a otočil to na konečných 4:2. Od druhé třetiny jako bychom tam nebyli, soupeř měl parádní tlak.“

Mountfield vítězstvím nad Vítkovicemi prodloužil sérii pěti výher v řadě a posunul se z třetího na druhé místo v tabulce hned za hlavního rivala z Pardubic. Ostravský celek zůstal na 13. místě.

Po dalším odehraném kole se však situace v tabulce opět změnila. V čele sice zůstalo Dynamo Pardubice, ale na druhé místo se posunul Třinec díky výhře 5:0 nad Mladou Boleslaví, Oceláři mají o zápas méně a v případě další výhry se mohou dostat i na první místo.

Mountfield HK v 15. kole prohrál s Českými Budějovicemi 3:4 a propadl se na třetí pozici. Vítkovice se i přes výhru nad Bílými tygry stále drží na 13. místě. Posledním týmem zůstává Zlín, který stále nedokázal zvítězit v základní hrací době.

Z Hradce Králové Marie Magdaléna Landsmannová

Počasí

Poslední závan babího léta přinese rekordy

Ještě v posledních pracovních dnech minulého týdne panovaly pod zataženou oblohou teploty okolo 10 °C, v noci mrazíky, a zejména na severu Čech slabě pršelo. Sobota sice vzešla z mrazivého rána, nabídla ale téměř letní počasí, když rtuť na jihu a ve středu Čech vystoupala až k 18 °. Víkend lákající k posledním výletům mezi barevné stromy dovršila neděle, která nabídla slunečné počasí na severu Moravy a ve Slezsku. Začátkem týdne za vysoké oblačnosti, tvořící halové jevy, pokračovalo oteplování a dle odhadů mohl ve středu až o dva stupně padnout klementinský rekord 19,7 ° z roku 1949. Padl dokonce o tři, bylo 22,8.

Matěj Skuhravý