27. října 2021, Carolina č. 999
události od 21. do 27. října
Z domova
Kancléř Mynář zveřejnil video z nemocnice, spory o Zemanův stav pokračují
Hodnocení zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti vykonávat funkci štěpí politickou scénu. Podle ombudsmana Stanislava Křečka, který ho v pondělí 25. října v Ústřední vojenské nemocnici navštívil, není „nikterak omezen ve svých právech“. Naopak zástupci obou koalic Spolu i Pirátů a Starostů dál zvažují postup podle článku 66 ústavy, který by hlavu státu dočasně zbavil pravomocí. Diskusi ještě vyostřilo krátké video z nemocnice, které ve čtvrtek 21. října zveřejnil kancléř Vratislav Mynář.
Pětadvacetivteřinový záznam zachycuje Zemana, jak za přítomnosti dosavadního předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) podepsal na lůžku dokument ke svolání ustavující schůze nově zvolených poslanců. Mynář chtěl záběry vyvrátil pochybnosti o pravosti podpisu. Kritiku naopak vyvolalo, že nikdo z účastníků schůzky neměl respirátor nebo roušku, na listině také chybělo konkrétní datum.
„Ze záběru jasně vyplývá, že je v tuto chvíli nepřijatelné, aby byl prezident zbaven pravomocí,“ řekl pro Český rozhlas Tomio Okamura, šéf SPD. „Pokud video něco dokazuje, tak to, že prezident není v dobrých rukou,“ reagoval předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Prezidentův stav se podle Ústřední vojenské nemocnice „díky komplexní léčbě specialistů mírně zlepšil“, uvedla v pátek 22. října. Hrad nicméně oznámil, že předávání státních vyznamenání se místo 28. října uskuteční až 1. ledna. Jména oceněných však zveřejní už v říjnu.
Natálie Vytřísalová
Video mě nepřesvědčilo, řekl šéf Senátu. Dál chce aktivovat článek 66
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) trvá na tom, že Miloš Zeman není schopen vykonávat úřad. Záznam, který zveřejnil kancléř Vratislav Mynář a jež zachycuje prezidentův podpis pod svolání nové Sněmovny, podle něj nemusí vypovídat o reálném stavu hlavy státu. Proto se horní komora parlamentu dál připravuje na využití článku 66 ústavy.
„Pokud video něco dokazuje, tak to, že prezident není v dobrých rukou,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, v němž v neděli 24. října diskutoval s šéfem končící Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Podle Vystrčila není z krátké pasáže patrné, zda podpisu předcházela hlubší myšlenková činnost. „Radek Vondráček, ať máme vztahy jakékoliv, byl dle mého názoru zneužit a je korektní, abych to tu zmínil,“ dodal.
„Já bych použil jinou předponu než zneužit, možná využit. Ale pokud jsem byl využit prezidentem, který o tom věděl, tak je to dokonce pozitivní informace,“ reagoval Vondráček. Dále upřesnil, že o natáčení původně nevěděl, ale za existenci záznamu je nyní vděčný. Po zpochybnění věrohodnosti podpisu požádal Mynáře, aby ho zveřejnil. K tomu se kancléř nejprve stavěl zdrženlivě, údajně čekal na prezidentovo svolení. Video se následně vyvolalo kritiku, protože ani jeden z účastníků neměl roušku či ochranný oděv. Vondráček konstatoval, že si chyby vědom nebyl a nepovažoval proces za nestandardní.
Podle Vystrčila platí domluvený postup a obě komory připravují aktivaci článku 66. Podle něj je možné prezidenta dočasně zbavit pravomocí. Rozhodující bude aktualizované stanovisko ÚVN. Jako jeden z možných termínů mimořádné schůze horní komory se uvádí 9. listopad.
Kryštof Horák
Do čela Sněmovny míří Pekarová Adamová, místopředsedů bude mít šest
Poslaneckou sněmovnu by z nejvyšší pozice mohla opět řídit žena. Koalice Spolu i Pirátů se Starosty navrhuje do čela dolní komory Markétu Pekarovou Adamovou, předsedkyni TOP 09. Počet místopředsedů se nejspíš zvýší ze současných pěti na šest. Poslanci si nové vedení zvolí na ustavující schůzi 8. listopadu.
„Bude kultivovanou a dobrou reprezentantkou všech poslanců, kteří v Poslanecké sněmovně zasedají,“ citoval šéfa ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialu server iRozhlas.cz. Pekarová Adamová naváže na Miroslavu Němcovou z ODS, která vedla horní komoru v letech 2010 až 2013. Piráty bude ve vedení zastupovat místopředsedkyně Olga Richterová, jména obou adeptek se přitom zmiňovala v souvislosti s postem ministryně práce a sociálních věcí.
Dvě křesla mohou připadnout hnutí ANO, uvažuje se o současném šéfovi Radku Vondráčkovi nebo bývalé středočeské hejtmance a také někdejší místopředsedkyni Sněmovny Jaroslavy Pokorné Jermanové. Se zastoupením SPD se naopak nepočítá.
Méně jasný je zatím vznik budoucí vlády. Prezident Miloš Zeman dosud nikoho nepověřil jejím sestavením. Před volbami opakovaně naznačil, že nejdříve dá šanci dosavadnímu premiérovi, Andrej Babiš (ANO) ale prohlásil, že odejde do opozice. Naopak Fiala se chce se Zemanem setkat, termín závisí na prezidentově stavu. Obě formace, Spolu i koalice Pirátů se Starosty, zatím domlouvají program.
Mluví se však například o Vlastimilu Válkovi (TOP 09) na ministerstvu zdravotnictví, Zbyňku Stanjurovi (ODS) na financích nebo Vítu Rakušanovi (STAN) na vnitru. Resort zemědělství by se mohl řídit Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministerstvo pro místní rozvoj zřejmě obsadí předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Marek Sedláček
Vláda zavádí přísnější opatření, nejvíce je pocítí lidé v práci a neočkování
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu 20. října oznámil nová opatření proti šíření covidu-19, neboť případů v posledním týdnu přibývá. Respirátory začnou být opět povinné i v práci, zkrátí se platnost testů a pojišťovny je přestanou proplácet. Při návštěvě restaurace se lidé budou muset prokázat bezinfekčností.
„Od 25. října bude povinnost nosit ochranu dýchacích cest, to znamená respirátor, ve všech vnitřních prostorech včetně pracovišť,“ uvedl Vojtěch po jednání vlády. Bez respirátoru může pracovat pouze ten, kdo se nachází na pracovišti sám nebo 1,5 metru od ostatních.
Provozovatelé restaurací musejí od listopadu kontrolovat, zda jsou hosté testováni či očkováni. Za bezinfekčnost se považuje i potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledním půlroce. „Jsou to prostory, kde dochází k šíření nákazy, může docházet ke komunitnímu šíření. Je to něco, co mají zavedeno i v jiných zemích,“ poznamenal ministr. Výjimka platí pro děti do 12 let, které se nemusejí prokazovat ničím.
Pojišťovny také přestanou nadále proplácet testy pro dospělé. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří ho ze zdravotních důvodů podstoupit nemohou. Hradit si je nebudou muset ani ti, kterým je nařídí lékař při příznacích nebo hygienická stanice kvůli kontaktu s nakaženým. Zkrátí se také délka jejich platnosti: antigenních na 24 hodin od odběru a PCR na 72 hodin. Na čtvrtečním jednání se ministr školství Robert Plaga (za ANO) dohodl s Vojtěchem na nových opatřeních pro školy. Neočkovaní učitelé začnou nosit respirátory při výuce, pro žáky tato povinnost zatím neplatí. Po podzimních prázdninách, 1. a 8. listopadu, se uskuteční testování neočkovaných žáků v okresech s incidencí vyšší než 300 na 100 tisíc obyvatel.
Tereza Brychová
KSČM po neúspěchu ve volbách povede Konečná
O návrat do Poslanecké sněmovny bude Komunistická strana Čech a Moravy usilovat v čele s europoslankyní Kateřinou Konečnou. Ve funkci vystřídala Vojtěcha Filipa, který stranu vedl šestnáct let. Mimořádný sjezd se uskutečnil v sobotu 23. října v Top Hotelu na pražském Chodově v reakci volební debakl.
O nejvyšší stranický post usilovali tři kandidáti. Konečná získala 175 hlasů, druhý Josef Skála 70 hlasů a favoritka odcházejícího šéfa Hana Aulická Jírovcová 63. „Žádné propadliště dějin se nekoná, tak aby se pánové Rakušanové, Fialové, Kalouskové, ale i tuneláři, nadnárodní korporace porušující práva zaměstnanců, realitní spekulanti a další neradovali předčasně,“ prohlásila Konečná v tiskové zprávě.
Sjezd se uskutečnil za zavřenými dveřmi bez přístupu novinářů. Filipův projev se údajně neobešel bez sprostých slov. „Žádná sebereflexe, prakticky celý volební debakl hodil na prvního místopředsedu,“ řekl Právu jeden z účastníků. Ti mimo jiné odhlasovali, aby končící poslanci odevzdali polovinu z odstupného ve prospěch strany. V případě Filipa, který zastával post místopředsedy dolní komory, by to představovalo 456 250 korun.
Kromě Filipa opouští sněmovní lavice i dalších 14 zákonodárců, strana s volebním ziskem 3,6 procent hlasů už neuspěla a dosáhla pouze na státní příspěvek.
Michal Drahný
Také ČSSD bude mít nového předsedu, Hamáčka chce nahradit Maláčová
Sociální demokracii by mohla vést Jana Maláčová. Končící ministryně práce a sociálních věcí a současná místopředsedkyně v pondělí 25. října oznámila kandidaturu na post, který uvolnil dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček. Na jednání vedení ČSSD tak reagoval na výsledky nedávných voleb do Poslanecké sněmovny, v nichž nejstarší česká politická strana neuspěla a do dolní komory se nedostala.
Hamáček rezignaci avizoval hned v den voleb. V čele stál od roku 2018, následně ji dovedl do koaliční vlády s hnutím ANO. Teď je podle něj zapotřebí, aby ČSSD chytila druhý dech, pokud se chce do Sněmovny za čtyři roky opět vrátit.
„Právě jsem předsednictvo ČSSD informovala, že budu kandidovat na předsedkyni strany. Osobně podporuji prosincový termín sjezdu. Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu,“ napsala Maláčová na Twitter po jednání.
Do Sněmovny se kromě ČSSD nedostala ani KSČM. Druhá tradiční levicová strana také po neúspěchu vyměnila vedení, v jejím čele nově stojí europoslankyně Kateřina Konečná.
Kryštof Jiřík
Novou rektorkou Univerzity Karlovy se stane lékařka Králíčková
V čele Univerzity Karlovy bude poprvé žena. Tomáše Zimu vystřídá Milena Králíčková, kterou zvolil akademický senát v pátek 22. října hned v prvním kole. Dosavadní prorektorka získala 55 hlasů od 69 přítomných senátorů a porazila Michala Stehlíka, bývalého děkana Filozofické fakulty. Ve funkci ji musí potvrdit prezident, ujmout by se jí měla v únoru 2022 na čtyři roky.
„Před sto dvaceti lety začínaly ženy studovat v Čechách na vysokých školách. Dnes je to tak, že ženy tu na některých oborech převažují. Nesmírně si vážím vaší důvěry a věřím, že ji nezklamu,“ reagovala Králíčková.
Její profesní život se pojí právě s nejstarší tuzemskou vysokou školou. Mimo jiné na ní vystudovala všeobecné lékařství, od roku 2014 zastávala post prorektorky pro studijní záležitosti. Mezi její priority v nejvyšší pozici patří efektivnější čerpání peněz z evropských fondů, dále chce posílit elektronizaci a digitalizaci nebo snížit administrativní zátěž.
redakce
Holešovicemi už podeváté zavoněla káva. Festival se vrátil po covidové pauze
Pražské Holešovice zažily už devátý ročník jednoho z největších srazů fanoušků kávy v České republice. V sobotu 23. října se zde po roční pauze konal Prague Coffee Festival, známý též jako Coffeefest. Ve dvou halách čekaly na návštěvníky ochutnávky káv a prezentace příslušenství více než od třiceti vystavovatelů. Tradičně nechyběli Nordbeans, Dos Mundos, mamacoffee nebo holešovický Doubleshot, ale ukázala se i méně známá, neméně zajímavá jména jako Zoban a Pikola.
Espresso bary, brew bary, diskuse a přednášky. Káva nahlížená ze všech stran. Tak lze shrnout nabitý den, jímž vyvrcholil týden očekávání, který vyplnily první dílčí akce v mnoha pražských podnicích. „Ve vzduchu je cítit energie. Lidé byli nedočkaví, aby se zase sešli. Kávová komunita je u nás poměrně malá, každý se s každým zná, ale normálně nemá nikdo čas, pořád je hodně práce,“ říká s úsměvem Karel Kožák, barista pražírny Respekt Coffee.
K vidění nebyla jen kávová zrna, ale třeba i předprodukční model kávovaru Alchimex, vynález Radka Moutaryeka z Heavy Tamper. Festivalu se zúčastnil také Američan John Goerke, rád by v Česku představil Nitro Coffee. Zájemci mohli navštívit excentrické Candycane coffee, jejichž stánek z dálky připomínal menší manéž, Checao s ukázkou výroby čokolády bean-to-bar, nebo zhlédnout premiéru několika nových káv. Bohatý program doplnily workshopy, ukázky latte artu či přednášky o kávové komunitě v Česku a vlivu pandemie na ni.
Ne všichni ale vnímali letošní ročník nekriticky pozitivně. „Obyčejně bychom zde měli i více „nekávových" stánků. Takových, které dotvářejí kávovou kulturu. Lidé jsou očividně nadšení, ale normálně bychom mohli udělat festival pro více návštěvníků. Bohužel, PCF chybějící ročník nijak neprospěl,“ prohlásil Lukáš Zugar z Dos Mundos.
Marek Mika
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Epidémia na Slovensku silnie: Niekoľko dní po sebe viac ako 3000 nových prípadov
Počet nakazených covidom-19 na Slovensku sa stále zvyšuje. Počas posledných dní pribúdalo pravidelne cez 3000 pozitívne testovaných. Najhoršie je na tom severovýchod Slovenska, Kysuce a Orava. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) hodnotí situáciu v nemocniciach ako „stabilnú“ a „pod kontrolou“.
V stredu pribudlo 3091 prípadov, počas štvrtku 3470, v piatok 3456, v sobotu 3207 a v nedeľu 993. Taktiež stúpli počty hospitalizovaných – streda +12, štvrtok +50, piatok +39, sobota +0 a nedeľa +3. V stredu podľahlo nákaze 11 ľudí, vo štvrtok 3, v piatok 9, v sobotu 8 a v nedeľu 14. Doteraz na chorobu zomrelo 12 917 občanov. Celkovo teraz leží v nemocnici s covidom alebo s podozrením naň 1144 ľudí. Plne zaočkovaných je 43,5 % obyvateľov.
Podľa Lengvarského vývoj pandémie kopíruje ich predpoklady. Tie hovorili o dennom prírastku 2500 až 3500 nakazených na konci októbra. „Sme na 19 % obsadenosti nemocníc, ale vidíme veľké regionálne rozdiely.“ povedal minister po stredajšom rokovaní vlády. Ako príklad uviedol Prešov, ktorého nemocnica je zaplnená na 44 %, zatiaľ čo nitrianska len na asi 7 %.
Branislav Vajdel
Ekonomika
Schillerová hájila nulovou daň na energie, podle Skopečka neřeší příčinu
O energetické krizi a vysokých cenách se diskutovalo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Dosluhující ministryně financí Alena Schillerová (ANO) potvrdila nulovou daňovou sazbu do konce roku. Podle Jana Skopečka (ODS) ale odpuštění DPH krizi nevyřeší.
Nulová hodnota DPH na elektrickou energii a plyn podle Schillerové pomůže okamžitě a efektivně. „Tím řešíme jen důsledek, ne příčinu,“ oponoval Skopeček a navrhl například snížení poplatků za obnovitelné zdroje. Schillerová potvrdila rozhodnutí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové o toleranci nulové daně v listopadu a prosinci. Oba hosté diskuse se však shodli na nutnosti narovnat počet emisních povolenek v rámci Evrospké unie.
Skopeček v kontextu rozpočtu na rok 2022 zmínil provizorium, které označil za nevyhnutelné, a nastínil úspory ve výši 100 miliard korun. „Občané nemusí mít obavy, peníze chceme šetřit především v provozních výdajích,“ upřesnil Skopeček. Schillerová vnímá představené úspory jako nereálné, podle ní by měly být v jednotkách či desítkách miliard, jinak se dotknou investic a důchodů. „Vy navrhujete brutální škrty, protože nic jiného neumíte,“ dodala.
Jakub Roubíček
Kultura
Kdy se trojúhelník mění v kruh: role architektury za minulého režimu
Po jedenačtyřicet let, v období 1948 až 1989, ovlivňovaly tuzemskou architekturu především tři vlivy: politický, odborný a veřejný. Na tyto tři vrcholy trojúhelníku zájmů upozorňuje výstava Budoucnost je skryta v přítomnosti, která se koná od 21. října do 22. prosince v pražské Galerii UM. Odráží výsledky kompromisů v mocenských a celospolečenských rozdílech.
Expozice uspořádaná do kruhu znázorňuje nejasnou hranici mezi tím, kde se názory architektů s politikou potkávají a kde se rozcházejí. Zmíněný trojúhelník zájmů obrazně odkazuje na způsob, kterým spolupracovali odborníci s politickou scénou a jak naplňovali požadavky veřejnosti. To lze vidět na příkladu 60. let, kdy rostl zájem o vlastní rodinné domky, na které poptávka dosahovala takové míry, že je stát nemohl sám financovat a nabízel na ně půjčky. Ty lidem umožnily stavět více individuálně a zvýšily popularitu architektonických katalogů, které nabízely širokou škálu nákresů a propočtů určených přímo do domácností.
Vystavené knihy a prezentované videozáznamy doplňují texty, které odhalují pozadí jejich příběhů. Zdánlivě obyčejná instalace pohlednic uprostřed místnosti tak rázem získává kontext, ve kterém je stát využívá jako nástěnky nejreprezentativnější dobové architektury.
Expozice, jejíž kurátorkou je Michaela Janečková, patří do pětiletého projektu Architektura a česká politika v 19. až 21. století, jejíž první dvě části se uskutečnily už loni. Jak upozornil na vernisáži ve čtvrtek 21. října koordinátor Cyril Říha, jako celek má ukázat způsob, kterým se architektura podílela na formování národní i lokální kultury a jak fungovala celospolečensky. Navazovat na ni bude čtvrtá část o vývoji po roce 1989.
Aneta Zelenková
Sport
Ztracený náskok a francouzský obrat. Bojovný výkon Sparty na body nestačil
Měli skvělý začátek, vedli už o dva góly, ale náskok neudrželi a po sedmigólové přestřelce odešli poraženi. Fotbalisté Sparty před vlastními fanoušky podlehli ve čtvrtek 21. října Lyonu 3:4 a zůstávají na druhém místě základní skupiny Evropské ligy – o bod před třetími Rangers.
„Jsem teď zklamaný. Ani ne tak z výkonu, ale spíš z výsledku, který je pro nás krutý. Začátek jsme přitom měli velice dobrý,“ hodnotil trenér Pavel Vrba. Domácí zaskočili francouzského soupeře rychlým dostupováním a přímočarou hrou. Už ve čtvrté minutě se na pravé straně uvolnil Hložek, jeho přizvednutý centr doputoval až k Haraslínovi, který se šikovně odpoutal a tečovanou ranou otevřel skóre. O čtvrt hodiny později se rychlý slovenský křídelník prosadil znovu: využil Nitův výkop, připravil si míč kolem Boatenga a ranou k přední tyči nedal brankáři šanci. Závěr povedeného prvního poločasu ale zkazil domácím Toko-Ekambi, který po nápadité průnikové přihrávce přehodil Nitu a nastartoval lyonský obrat.
Osm minut po začátku druhé půle se do odraženého míče uprostřed šestnáctky opřel Auoar a srovnal, v 67. minutě stál na konci precizního protiútoku Paquetá, který po přihrávce napříč pokutovým územím skóroval do horního rohu branky. Za faul na Haraslína sice obdržel v 74. minutě druhou žlutou kartu pravý obránce Gusto; sparťané však početní výhodu nevyužili. Čtyřgólový zvrat završil kamerunský útočník Ekambi kostrbatým zpracováním a přízemní střelou k tyči. Konečný výsledek stanovil navrátilec z tříměsíční rekonvalescence Ladislav Krejčí mladší. V nastavení si naběhl na Hanckův centr a hlavou poslal míč do sítě. V příštím kole Evropské ligy čeká letenské hráče opět Lyon, který vede skupinu A s náskokem pěti bodů právě na pražský tým.
Dominik Duffek
Cesta Slavie v konferenční lize se komplikuje. Po další porážce se propadá tabulkou
Fotbalová Slavia nestačila ve třetím kole základní skupiny Evropské konferenční ligy na domácí tým Maccabi Haifa a z Izraele se po porážce 0:1 vracela bez bodu. Situace ve skupině se tak pro tým Jindřicha Trpišovského nevyvíjí příliš dobře, po polovině odehraných zápasů zaujímá nepostupové třetí místo.
Úvod přitom vypadal pro Pražany nadějně. Už v páté minutě po centru Schranze hlavičkoval útočník Kuchta těsně vedle. Možnosti přibývaly na obou stranách hřiště, jedinou ale využili domácí. Ve 24. minutě se k přesnému zakončení dostal ghanský útočník Donyoh. „Šance jsme si vytvořili, ale nebyli jsme schopni ani jednu proměnit. Dostali jsme zbytečný gól po hezké akci soupeře, ale z naší strany to bylo baroko při bránění,” kritizoval kouč Trpišovský.
I druhý poločas nabídl spoustu zajímavých momentů, jedním z nejvýraznějších byla střela teprve sedmnáctiletého záložníka Samka, kterou ovšem zázračným způsobem lapil domácí brankář. „Celkově tam bylo strašně moc slabších individuálních výkonů na to, abychom takové utkání zvládli,” dodal slávistický kouč. Jeho tým se s izraelským celkem utká znovu 4. listopadu doma ve čtvrtém kole. Pokud chce ve skupině E pomýšlet na postup, musí bodovat.
Markéta Plšková
Dvougólový Čvančara i smolař Kubista: Jablonec doma uhrál s Randers pouze bod
Fotbalisté Jablonce ztratili ve třetím zápase skupiny D Evropské konferenční ligy vítězství v posledních minutách. Domácího hrdinu Čvančaru se dvěma góly napodobil v dresu dánských Randers nigerijský útočník Odey, který v 90. minutě proměnil penaltu. Svěřenci trenéra Petra Rady i po remíze 2:2 zůstávají v tabulce na druhém místě s nadějí na postup.
Hra se v prvním poločase rychle přelévala z jedné strany na druhou, ale oba celky se potýkaly s nepřesnostmi. Za domácí měl velkou šanci už ve druhé minutě Čvančara, ale neuspěl, za hosty trefil tyč Odey. Skóre se poprvé změnilo ve 35. minutě: Považanec uplatnil důraz ve středu pole, navedl míč k šestnáctce a odcentroval na Čvančaru, který se prosadil efektní patičkou. Zelenobílým však vedení nevydrželo dlouho, zazmatkovali v pokutovém území, Kubista přizvedl míč před vybíhajícím gólmanem Hanušem, čímž mu znemožnil zasáhnout, a Odey dorazil míč do odkryté brány.
Začátek druhé půle se nesl ve znamení Čvančarových šancí. Vytáhlý útočník nejprve ve 48. minutě nastřelil tyč, o pět minut později už po rohovém kopu Kroba vrátil Jablonci vedení. Pojistit výsledek mohl 20 minut před koncem Krob, ale jeho dalekonosná rána pouze trefila brankovou konstrukci. Naopak soupeř vyrovnal. Kubista zahrál nešikovně rukou ve vápně a rozhodčí odpískal pokutový kop. Ten proměnil Odey a připsal si také druhý gól večera.
Závěr provázely emoce na domácí střídačce, žlutou kartu obdržel Rada i v té době vystřídaný Čvančara. Remíza pro Jablonec znamená jednobodový náskok právě nad Randers.
Štěpán Ťalský
Slavia v Budějovicích jen srovnala skóre a znovu ztratila
Slavia podruhé z posledních tří zápasů fotbalové ligy zaváhala. V neděli 24. října remizovala v Českých Budějovicích 2:2. Obhájce titulu tak ztrácí na první místo a rozjetou Plzeň už sedm bodů, ale má zápas k dobru. Navíc se s lídrem utká v následujícím kole.
Pražané začali lépe a hned na začátku mohli několikrát skórovat. Nejdříve se v šanci ocitl Olayinka, ale zblízka branku přestřelil. Jen o něco přesnější byl o pár minut později Ekpai, který trefil pouze břevno. Naopak Jihočeši využili hned první příležitosti: nejprve po zemi zakončoval Brandner, vzápětí ze vzduchu hlavou po standardní situaci Havel.
Do druhé půle poslal kouč hostů Jindřich Trpišovský hned tři nové tváře: Kuchtu, Ševčíka a Lingra. Střídání se vyplatila už v 51. minutě, kdy po faulu právě na Lingra snížil z pokutového kopu Olayinka. Slavia ožila a dostala soupeře pod velký tlak. Z mnoha šancí ale proměnila jen jednu: v 58. minutě se po centru Kuchty dostal k míči Oscar a hlavou vyrovnal. I přes další možnosti na obou stranách a početní výhodu Slavie, kterou měla od 76. minuty a Skovajsově faulu na Lingra, se výsledek nezměnil, a utkání tak skončilo nerozhodně 2:2. Pro Slavii je to čtvrtý venkovní zápas po sobě, v němž nevyhrála.
„Z víc než desítky dobrých gólových šancí jsme dali jediný gól ze hry. Je to smutné a taky je to důvod, proč jsme nedokázali vyhrát,“ hodnotil Trpišovský.
Výsledky 12. kola: Plzeň - Jablonec 5:0, Sparta - Mladá Boleslav 1:0, Slovácko - Bohemians 1:0, Budějovice - Slavia 2:2, Hradec - Teplice 3:0, Pardubice - Zlín 0:0, Liberec - Olomouc 2:0, Karviná - Ostrava odloženo.
Tabulka: 1. Plzeň 33, 2. Sparta 29, 3. Slovácko 28, 4. Slavia 26, 5. Ostrava 22, 6. Hradec 19, 7. Olomouc 16, 8. Č. Budějovice 15, 9. Ml. Boleslav 14, 10. Bohemians 12, 11. Liberec 11, 12. Jablonec 11, 13. Zlín 10, 14. Pardubice 7, 15. Teplice 5, 16. Karviná 4.
redakce
Spokojená s TOP 20? To by mi nikdo neuvěřil, smála se Samková. Cílem je medaile
Letní příprava končí a pro snowboardcrossařku Evu Samkovou začíná třetí olympijská sezona. Ze Soči 2014 má zlato, z Pchjongčchangu 2018 bronz a medaili se pokusí získat také v Pekingu 2022. „Budu ráda, když vyjde top trojka,“ prohlásila v pondělí 25. října na tiskové konferenci.
Plánované tréninky komplikovaly restrikce, a tak kemp v Austrálii nahradila soustředění ve Švýcarsku, Francii a Itálii. „Povedlo se nám je udělat v takové míře a kvalitě, že to za mě bylo jedno z nejlepších přípravných období,“ hodnotil trenér Marek Jelínek. „Vyzkoušeli jsme si víc tratí, které nebyly úplně těžké, ale víc variabilní. Bylo to skvělé,“ popisovala Samková.
Dvojnásobná olympijská medailistka věří, že je dobře připravena: „Kondiční trenéři jsou spokojeni, jak na tom jsem.“ Vrcholem pro ni budou bezesporu únorové olympijské hry v Pekingu, kde chce opět zaútočit na stupně vítězů. „Budu ráda, když vyjde top trojka. Pokud má člověk několik let v řadě dobré výsledky, je trapné říkat, že budu spokojená s top 20. To by mi nikdo nevěřil,“ prohlásila Samková. Kromě individuálního závodu se představí také v týmovém. V něm na posledním mistrovství světa obsadila s Janem Kubčíkem páté místo.
Snowboardcrossaři ještě neví, jaká trať je na olympiádě čeká, plánované závody v Číně neumožnila pandemie, a tak museli získávat informace od tamní reprezentace. „Trať trochu známe, od trenérů Číňanů víme, že je extrémně dlouhá a plochá,“ upřesnil Jelínek. V olympijském středisku se v listopadu uskuteční aspoň závod Světového poháru. „Je to super, ale kdyby se neuskutečnil, věřím, že se i za tři dny stihnu na trati rozjezdit,“ dodala Samková.
Z tiskové konference Daniel Czolko
Počasí
Silný vítr zkomplikoval situaci na tratích i v domácnostech
Slunečné počasí vystřídal ve druhé polovině minulého týdne silný vítr a způsobil nepříjemnosti na mnoha místech, především ve středních a západních Čechách. Bez elektřiny zůstalo kolem 270 000 odběrných míst. ČEZ odhaduje škody na 30 milionů korun.
„K 17:30 evidujeme v Praze skoro 400 zásahů spojených se silným větrem,“ informovali ve čtvrtek 21. října pražští hasiči na Twitteru. S odklízením popadaných stromů pomáhala v metropoli například také Technická správa komunikací. Kalamitní stav, který vyhlásil ČEZ ve čtvrtek ve Středočeském kraji a dalších okresech, trval až do soboty. Komplikace se projevily v dopravě, vlaky nabíraly zpoždění, některé dokonce nejely. Provoz omezilo také letiště v Praze. Dočasně se uzavřely také zoologická a botanická zahrada v Praze, oznámil primátor Zdeněk Hřib na Twitteru.
Tereza Fingerhutová